Oyak Çimento’nun satışı yüzde 50 iskontoyla gerçekleşti

Bloomberg HT’nin haberine göre Oyak Denizli Çimento’da Tayvanlı ortak TCC’ye satış rakamı, 1.3 milyar euro olarak belirlendi. Bu satış ile birlikte Tayvanlı ortak Oyak Çimento’da hissesini yüzde 44’e çıkarmış olacak. Oyak’ın hissesi ise yüzde 20’ye inecek. Fiyat, borsadaki cari kapanış fiyatına göre iskontoya işaret ediyor. Sahiplik değişimi nedeniyle çağrı yükümlülüğü de oluşacak. Oyak Denizli Çimento, Oyak Çimento’nun yüzde 74’üne sahip durumda bulunuyor

Cimpor Portugal hissesinin satışı ile birlikte, Oyak Çimento Grubu’nun yurtdışında herhangi bir operasyonu kalmazken, Oyak Denizli Çimento’nun yüzde 20 hissesinin satışıyla, Oyak Çimento’da yönetim ağırlığı Tayvanlı TCC’ye geçmiş oluyor.

Oyak Denizli Çimento’nun yüzde 100’ü için satış fiyatı olarak belirlenen 1.3 milyar euro üzerinden yapılan yüzde 20’lik satış, Oyak Çimento’da yüzde 15’lik hissenin yabancı ortağa geçmesi anlamına geliyor. Yani Oyak Çimento’nun yüzde 15 hissesi kabaca 260 milyon euro bedelle el değiştirmiş oluyor. Yaklaşık 8.2 milyar TL’ye denk gelen bu rakama karşın Oyak Çimento’nun bugünkü kapanış itibarıyla piyasa değeri ise 81.2 milyar TL seviyesinde. Dolayısıyla satış fiyatı, iskontoyla gerçekleşmiş oldu.

Sahiplik değişimi nedeniyle halka açık Oyak Çimento hisselerinde çağrı yükümlülüğü doğacak. Ancak SPK’nın, çağrı yükümlülüğünü hangi kritere göre belirleyeceği çağrı fiyatı üzerinde etkili olacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir