CANLI GELİŞMELER Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… Hizbullah’tan İsrail’e gözdağı! ABD resmen duyurdu: İran’a ‘THAAD’ ile yanıt

İsrail – Hamas savaşında son dakika gelişmeleri…

07:20

İSRAİL’DEN HİZBULLAH AÇIKLAMASI

İsrail’e yönelik yenilenen sınır ötesi saldırıları daha geniş bir çatışma korkusunu artırırken İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Hizbullah’ın artan saldırılarının ‘Lübnan’ı bir savaşa sürükleme’ riski taşıdığını söyledi. IDF sözcüsü Jonathan Conricus, ‘Hizbullah Lübnan’ı hiçbir şey kazanamayacağı ama çok şey kaybedeceği bir savaşa sürüklüyor’ dedi.

06:50

HAMAS’TAN REHİNE AÇIKLAMASI: İSRAİL REDDETTİ

Hamas sözcüsü Halid el Kaddoumi’ye göre İsrail, Hamas’ın iki esiri daha serbest bırakma teklifini insani gerekçelerle reddetti. Al Jazeera muhabiri Muhammed Jamjoon, Netanyahu’nun ofisinin teklifi reddettiğini ve şimdi de böyle bir teklifin varlığını reddettiğini söyledi. Anlaşmazlık, Katar’ın arabuluculuğunun yardımıyla iki Amerikalı rehinenin dün serbest bırakılmasının ardından geldi. Al Jazeera bu haberi ‘Netanyahu iki rehinenin daha serbest bırakılması teklifini reddetti’ başlığı ile okurlarına duyudu.

06:11

HİZBULLAH’TAN İSRAİL’E GÖZDAĞI

Hizbullah’tan üst düzey bir yetkili, İsrail’in Gazze Şeridi’ne kara saldırısı başlatması durumunda yüksek bir bedel ödeyeceğine yemin ederek Tel Aviv’e adeta gözdağı verdi. Hizbullah’ın halihazırda ‘savaşın kalbinde’ olduğunu belirten örgütün lider yardımcısı Şeyh Naim Kasım’ın yorumları, İsrail’in güney Lübnan’ı bombalayıp drone saldırıları düzenlediği ve Hizbullah’ın İsrail’e roket ve füze fırlattığı bir dönemde geldi.

Hizbullah, bugün altı savaşçısının öldürüldüğünü söyledi; bu, şiddetin iki hafta önce başlamasından bu yana en yüksek günlük ölüm olarak kayıtlara geçti. ‘İsrailli düşmanı zayıflatmaya çalışıyoruz ve onlara hazır olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz’ diyen Kasım sözlerine şöyle devam etti; 

‘Filistin direnişini ezmeye çalışırsanız bölgedeki diğer direnişçilerin harekete geçmeyeceğine inanıyor musunuz? Bugün savaşın tam ortasındayız. Bu mücadele sayesinde başarılar elde ediyoruz.’ İsrail’in Gazze’ye olası bir kara saldırısı hakkında konuşan Kasım, ‘Bilgilerimiz, Hamas’ın ve direniş savaşçılarının Gazze’deki hazırlıklarının, İsrail’in kara saldırısını mezarlığa dönüştüreceği yönünde’ dedi.

The Times of Israel, Hizbullah’In bölgedeki tansiyonu düşürmeyerek IDF taburlarını burada tutmayı ve bu sayede Gazze’ye gitmelerini engellemeye çalıştığını yazdı.

05:30

ABD ORTADOĞU’YA THAAD GÖNDERİYOR

Pentagon’dan gelen raporlara göre ABD, Ortadoğu’ya ek hava savunma sistemleri konuşlandırıyor. Savunma Bakanı Lloyd Austin, THAAD bataryasının yanı sıra ek Patriot taburlarının Ortadoğu’ya konuşlandırılması kararı alındığını duyurdu.

Austin bu kararın ‘İran ve onun vekil güçleri tarafından yapılan son gerginliklere’ yanıt olarak ve ‘İsrail’in savunmasına yardımcı olmak’ adına alındığının altını çizdi. Austin, bölgeye kaç ilave ABD askerinin konuşlandırılacağı konusunda net bir açıklamada bulunmadı.

Açıklama ABD’li bakanın İsrailli mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin ardından geldi.

05:11

İSRAİL CENİN’DE CAMİYİ VURDU

İsrail, Cenin mülteci kampında bir camiyi vurduğunu açıkladı. Filistinli sağlık görevlileri en az bir kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Canlı Anlatım Özeti

İSRAİL’DEN HİZBULLAH AÇIKLAMASI
HAMAS’TAN REHİNE AÇIKLAMASI: İSRAİL REDDETTİ
HİZBULLAH’TAN İSRAİL’E GÖZDAĞI
ABD ORTADOĞU’YA THAAD GÖNDERİYOR
İSRAİL CENİN’DE CAMİYİ VURDU

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*